DOMOWA ZERÓWKA 30 KWIETNIA

Temat dnia: Pożyteczne owady.

1.Z życia pszczół – rozmowa w oparciu o filmy Z kamerą wśród pszczół (odcinek1.2.3)

2.Jak to się robi – Miód         https://youtu.be/-borL7XIPeY

Dlaczego pszczoły są wyjątkowe- zestaw informacji i zadań.

http://innowacja.sfera.lublin.pl/lessons/k1p9/index.html

3.Smak miodu- zabawa badawcza. Próbowanie miodu samego i na pieczywie z masłem. Dzieci próbują miód i omawiają jego smak, gęstość i wartości odżywcze.

4. Mali sprzymierzeńcy ogrodnika – pogadanka.

Rodzic opowiada dzieciom, że są też inne owady, których człowiek co prawda nie hoduje, ale które są bardzo pożyteczne, szczególnie dla osób mających ogrody i sady. Owady te można podzielić na dwie grupy.

Pierwsza – to grupa owadów takich jak motyle, które noszą na swoich nogach i skrzydełkach pyłek i zapylają kwiaty. Z takich zapylonych kwiatów wyrastają owoce.

Druga grupa – to owady drapieżne, które polują na szkodniki niszczące uprawy ogrodników. Są to: biedronki, ważki, mrówki. Na pomoc w walce ze szkodliwymi owadami przychodzą nam również pająki, ale one nie są owadami. Na łąkach, w ogrodach, na polach widzimy owady zarówno pożyteczne jak i szkodniki. Człowiek stosuje często opryski, aby pozbyć się szkodników, ale niestety, wówczas  również giną i pożyteczne owady. Dlatego dzieci także powinny chronić pożyteczne owady.

Ostatnio wielu ludzi umieszcza jesienią domki dla owadów na swoich działkach. Może namówicie tatę aby razem z wami go wykonał.

5. Czytanie ze zrozumieniem – KARTY PRACY STRONA 28.

6. Utrwalanie nazw owadów– KARTY PRACY  STRONA 29.

7. Praca plastyczna przestrzenna pszczoła. Wykorzystaj materiały dostępne w domu     i stwórz pszczołę robotnicę albo królową.

MIŁEGO WEEKENDU