biblioteka

biblioteka_wwwBiblioteka w SP 85 służy uczniom już ponad 50 lat. Na półkach stoi ponad osiem tysięcy książek, a zbiory są regularnie uzupełniane. Tu każdy znajdzie coś dla siebie – lektury szkolne, bajki, wiersze, opowiadania dla starszych i młodszych, książki przygodowe, fantastyczne, obyczajowe. Mamy też bogaty zbiór poradników dla miłośników zwierzątek domowych.

Na miejscu udostępniamy encyklopedie, leksykony, słowniki, albumy z księgozbioru podręcznego, a także czasopisma dla dzieci i młodzieży – Kumpel i Victor Junior i naszą gazetkę szkolną BOMBĘ.

Do dyspozycji uczniów są 4 stanowiska komputerowe i drukarka.

Co się u nas dzieje?

Konkurs moliki książkowe

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas drugich i trzecich do udziału w całorocznym konkursie czytelniczym MOLIKI KSIĄŻKOWE. Chętni uczniowie czytają w ciągu miesiąca wybraną z listy książkę, a w wyznaczonym terminie piszą w bibliotece test ze znajomości przeczytanej lektury. Punkty za poszczególne miesiące są sumowane, a pod koniec roku szkolnego poznajemy nazwiska najwytrwalszych „molików książkowych” i wręczamy im nagrody.

Bookcrossing w naszej szkole

Bookcrossing (z ang. krążenie, wędrówka książek) to ogólnoświatowy ruch polegający na uwalnianiu książek z zamkniętych księgozbiorów i pozostawianiu ich w ogólnie dostępnych miejscach publicznych – w poczekalniach, pociągach, sklepach, galeriach handlowych – lub w miejscach do tego przeznaczonych, np. na specjalnych półkach lub w skrzynkach, tak, by inni mogli je przeczytać. W naszym mieście bookcrossing połączony jest z akcją „Cały Wrocław” czyta”. My też mamy swoją półkę bookcrossingową w szkole – znajdziecie ją na korytarzu na II piętrze.
We Wrocławiu specjalne przeszklone skrzynki na książki znajdziecie w różnych punktach miasta – na Rynku, w Ogrodzie Botanicznym, na Pergoli, przed Dworcem Głównym, w Parku Staromiejskim i niektórych galeriach handlowych. Można wkładać do nich książki, a także je zabierać, a po przeczytaniu odłożyć znów w dostępne miejsce.
Prosimy uczniów o przynoszenie z domu książek i komiksów, które będziemy mogli po opisaniu uwolnić i ustawić na naszej półce do dyspozycji wszystkim, którzy chętnie czytają.

Pasowanie na czytelników uczniów klas pierwszych

Co roku od początku listopada pierwszaki mogą bez ograniczeń korzystać z naszego księgozbioru! Pełnoprawnymi czytelnikami stają się po uroczystym pasowaniu w bibliotece szkolnej. Uczniowie wiedzą jak wyszukiwać i wypożyczać książki, a także jak o nie dbać – by jeszcze długo służyły dzieciom.

My, uczniowie pierwszej klasy
Tobie, książko, przyrzekamy,
Że szanować cię będziemy,
Krzywdy zrobić ci nie damy.
Obowiązków czytelnika
będziemy przestrzegać pilnie,
I z twych rad i twych mądrości
Korzystać od dziś usilnie!

regulamin_biblioteki_sp85