Laboratoria Przyszłości SEMESTR 1 2023-2024

#LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci

Z pośród różnych zajęć, wydarzeń czy przedsięwzięć, które odbyły się w tym półroczu z wykorzystaniem sprzętu i materiałów edukacyjnych z projektu Laboratoria Przyszłości prezentujemy tylko wybrane:

Wrzesień 2023

Podczas zajęć informatycznych uczniowie klasy 6a i 6b mieli okazję pracować z robotami Photon. Uczniowie przypomnieli sobie jak się nimi porusza/steruje oraz podstawowe funkcje programu Photon Badge oraz Photon Blocks.

Październik 2023

Miesiąc październik  był miesiącem, w którym uczniowie klasy 7a i 7b pracowali z robotami Photon. Zarówno funkcje podstawowych programów jak i sposób sterowania nimi nie był żadną trudnością. Uczniowie bez problemów wykonali zadania i zaprogramowali roboty wg wskazówek i poleceń.

Październik to także miesiąc promocji zdrowia. W dniach 23-27.10.2023 r. w naszej szkole realizowany był w klasach 4-8 program profilaktyki ,,Trzymaj się prosto” pt. ,,Prosta postawa to podstawa”. Całość obszernie opisana w osobnym wpisie:

Tam także można znaleźć odnośniki do obszernej galerii foto i wideo z rejestracji finału na sali gimnastycznej. Użyto sprzętu z LP.

Również w październiku uczniowie klasy sportowej 6a, na zajęciach szermierki,  zapoznawali się z wideo analizą, która doskonale pomaga w eliminowaniu błędów technicznych. Posłużyli się kamerą oraz laptopem z naszego Laboratorium Przyszłości.

Listopad 2023

Także w listopadzie na zajęciach informatycznych pracowaliśmy z robotami Photon. Klasa 8 zgłębiała podstawy poruszania się nimi. Otrzymane polecenia i zadania wykonali wyśmienicie. Praca sprawiła im dużo radości i wykonywali je z wielkim zaangażowaniem.

W listopadzie klasa 2b zapoznawała się z podstawowymi zasadami pracy z kamerą, zakupioną w ramach projektu Laboratorium Przyszłości. Uczniowie uwieczniali przygotowania występu w Jasełkach.

Grudzień 2023

Grudzień był miesiącem drukowania 3d. Przy okazji zajęć w klasie 8 oraz klasach 4a, 6a, wydrukowaliśmy ozdoby świąteczne, omówiliśmy sposób działania drukarki i  jej budowę a także omówiliśmy podstawy pracy w programie Tinkercad.

Podczas szkolnych Jasełek poszczególni uczniowie z klasy 4b mieli także szanse nauczyć się obsługi kamery otrzymanej w ramach Laboratorium Przyszłości. Dzięki tej możliwości uczniowie nakręcili zarówno film jak i wykonali wiele zdjęć z tej uroczystości.

Również w grudniu przy okazji zebrań z rodzicami, przygotowano i zrealizowano spektakl jasełkowy, który uwieczniono za pomocą sprzętu z projektu Laboratoria Przyszłości. Użyto również oświetlenia z zasobów naszego laboratorium. W realizacji udział wzięli uczniowie klas 7.

Styczeń 2023

W przerwie między świętami a feriami zimowymi, uczniowie z klasy 2b i 4b przyglądali się drukowaniu projektu podstawki pod smartphone i inne „niezbędniki” na biurko. Omówiliśmy sobie także zasadę działania drukarki. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni i nie mogli się doczekać efektu końcowego drukarki.