Koło przyrodnicze na XVIII Dolnośląskim Festiwalu Nauki

W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w dniach 18 i 19 września 2015r. uczniowie klas V i VI z koła przyrodniczego uczestniczyli w wykładzie „Odlotowa Chemia” oraz w „Warsztatach Chemicznych” na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas wykładu prowadzonego przez chemika w stroju czarodzieja oraz jego asystentek: anioła i czarownicę, uczniowie obejrzeli wiele ciekawych doświadczeń chemicznych. Dowiedzieli się między innymi, jaka jest różnica pomiędzy fluorescencją, a fosforescencją, a także że chemia utrudnia życie złodziejom. Efekty świetlne, cieplne, wybuchy wulkanów, fajerwerki i niezidentyfikowane zapachy – to tylko niektóre z chemicznych niespodzianek.

Także udział uczniów w „Warsztatach Chemicznych” dostarczył im wielu wrażeń. Wszyscy zostali przeszkoleni w zakresie bezpiecznej pracy w laboratorium, poznali wiele pracowni chemicznych oraz pracę chemików. Obserwowali m.in. właściwości ciekłego azotu, poprzez zamrażanie w nim kwiatów i innych przedmiotów, zmianę objętości powietrza w baloniku, powstawanie chłodnej mgły z parującego azotu oraz próbę przybicia gwoździa do deseczki zamrożonym bananem. Podziwiali zjawisko srebrzenia bąbek, świecące przedmioty w świetle UV, a także niesamowite zmiany kolorów w reakcjach chemicznych. Na ekranie monitora obserwowali obrazy obiektów z mikroskopu elektronowego pod bardzo dużym powiększeniem: komórki z aparatami szparkowymi z liścia awokado, oko i skrzydło muchy, nogę pająka oraz zielone pleśnie grzyba na chlebie. Zrobiło to na nich niesamowite wrażenie.

Udział uczniów w wykładzie i warsztatach chemicznych był ciekawą lekcją chemii i dostarczył uczniom wielu „wybuchowych” wrażeń.

Nauczyciel przyrody – Alicja Królak

download Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales movie now