Klasy IV – VI w akcji „Sprzątanie Świata 2015”

W tym roku, po raz kolejny wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata” pod hasłem „Wyprawa – poprawa”. Celem akcji było uświadomienie uczniom skutków negatywnego oddziaływania odpadów na środowisko, konieczności ich segregowania oraz podejmowanie działań  na rzecz czystego środowiska.

Na lekcjach przyrody odbyły się zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie dowiedzieli się, co można zrobić dla środowiska, obejrzeli filmy edukacyjne, zagrali w gry komputerowe dotyczące segregacji odpadów oraz rozwiązywali krzyżówki. Na zajęciach z plastyki uczniowie wykonywali prace, które można podziwiać na wystawach szkolnych. Najciekawsze zostały wyróżnione i nagrodzone.

We wszystkich klasach IV-VI odbyły się pogadanki dotyczące dbania o czystość środowiska oraz zasad segregowania odpadów. Uczniowie deklarowali się, co mogą zrobić sami w domu, aby środowisku było lżej – od robienia świadomych zakupów, unikania dużej ilości odpadów, poprzez oszczędzanie światła, wody i odpowiednie gospodarowanie. Sami zaproponowali, jak włączą się do akcji w tym roku szkolnym. Pod opieką wychowawców, uczniowie klas IV-VI posadzili zakupione przez rodziców krzewy oraz zadbali o porządek w szkolnym ogrodzie: zgrabili liście, wyrwali chwasty, pozbierali śmieci. Uczniowie z koła przyrodniczego również włączyli się do prac porządkowych. Wysiłek tak wielu rąk nie mógł pozostać niewidoczny – cały teren, pozbawiony odpadów, jakby na nowo się zazielenił. Mamy nadzieję, że nie tylko na jeden dzień.

Wszystkie klasy wywiązały się z zaplanowanych działań, uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem. Doskonale zdawali sobie sprawę,  że czystość Ziemi zależy także od nich.

Nauczyciel przyrody – Alicja Królak