Klasa 5A – „Pieszo przez miasto …”

W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności klasa 5A wzięła udział w warsztatach edukacyjnych „Pieszo przez miasto – muszę, mogę, czy chcę?”, które odbyły się w Domu Europy z oficerem pieszym Urzędu Miejskiego we Wrocławiu i społeczną Rzecznik Pieszych. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się o różnicach między poszczególnymi sposobami poruszania się po mieście, a także dlaczego warto korzystać z ,,zielonych” form transportu: publicznego, rowerowego i pieszego. Prowadzący zwracali uwagę, że nie zawsze samochód jest najszybszym sposobem komunikacji, choć czasem niezbędnym. Zachęcali do tego, by uczniowie sami oraz z rodzicami świadomie wybierali sposoby dojazdów. Po zapoznaniu się z zasadami parkowania w mieście, uczestnicy otrzymali „mandaty uczniowskie”, które po pokolorowaniu umieścili za wycieraczkami źle parkujących samochodów w okolicy.

Warsztaty uświadomiły dzieciom, że wybierając, zamieniając i łącząc środki transportu sprawiamy, iż nasze codzienne podróże pracują dla nas. Dzięki temu możemy nie tylko zaoszczędzić pieniądze i czas, ale także poprawić swoją kondycję fizyczną oraz pomóc środowisku.

Wychowawczyni kl. 5A – Alicja Królak