DOMOWA ZERÓWKA- CZWARTEK- 26 MARCA

CZWARTEK 26 MARCA
Realizacja podstawy programowej
1.Ćwiczenie grafomotoryczne MOTYL- proszę narysować dziecku dużego motyla lub wykorzystać propozycję z podanej, lub innej, strony http://bystredziecko.pl/cwiczenia-grafomotoryczne-motyl-02/. Zadaniem dziecka jest poprawienie konturów motyla bez częstego odrywania ręki i staranne pokolorowanie go.
2. Słuchanie opowiadania z cyklu Ada opowiada.

Dzisiaj mama opowiadała mi historię o cebulce. Spróbuję ją powtórzyć.
Była sobie cebulka, całkiem podobna do tych, które się je, ale mniejsza. Jesienią, kiedy liście na drzewach zaczęły żółknąć, jakaś mała ręka wzięła cebulkę i zakopała w ziemi – tak jak skarb. Cebulka wcale się nie zmartwiła. Jadła, piła, bo cebulki potrafią jeść i pić pod ziemią, a nawet trochę urosła: wypuściła korzonki i kiełek, to znaczy taki mały rożek. Potem zrobiło się jej zimno, na ziemię spadły liście, a jeszcze później śnieg. Cebulka wcale się tym nie przejęła, tylko zasnęła pod swoją żółto-brązowo-białą kołderką. Spała długo, aż pewnego razu coś ją obudziło. Robiło się coraz cieplej, twarda ziemia stawała się coraz bardziej miękka i wilgotna. Znowu można było jeść i pić, a w dodatku coś strasznie ciągnęło cebulkę do góry. Nie
mogła wyjść cała spod ziemi, ale wysunęła ten swój rożek. Rożek wydłużał się jak antena, zazielenił i najpierw wypuścił liście, a potem pączek. Oczywiście, nie taki do jedzenia, tylko mniejszy, zielony. Któregoś dnia, gdy słońce przygrzało naprawdę mocno, pączek się rozchylił. I okazało się, że na świecie pojawił się piękny żółty tulipan!
W naszym ogródku też pojawiły się zielone rożki. Z nich rozwiną się kwiaty tulipanów. Mama przypomniała mi, że to ja jesienią sadziłam małe cebulki, więc też jestem bohaterką tego opowiadania!

• Rozmowa na temat opowiadania:
– o jakiej porze roku Ada posadziła tulipany?
– kiedy tulipany zakwitną ?
– czy uprawialiście tulipany? A może ktoś z was hodował inne kwiaty?
3. Propozycja założenia hodowli w domu np. cebulka na szczypiorek, rzeżucha, fasola. Ustalenie z zasad według, których będzie się opiekowało hodowlą.
Challenge na dziś: 10 razy podrzuć na wysokość głowy i złap w obie ręce miękki przedmiot- piłeczka, maskotka… Jeśli upadnie , liczysz od nowa. Oczywiście w miejscu wyznaczonym przez rodzica. MIŁEJ ZABAWY.