DOMOWA ZERÓWKA 26 MAJA

Temat dnia: Życzenia dla mamy.
1. „Gdybym był czarodziejem” – wypowiedzi dzieci pobudzające ich wyobraźnię.
Przykładowe pytania:
– Jak chciałabyś/chciałbyś wyglądać, gdybyś była/był czarodziejem?
– Co „wyczarowałabyś”/„wyczarowałbyś” dla mamy, aby sprawić jej przyjemność?
– Co „wyczarowałabyś”/„wyczarowałbyś” dla taty?
– Co „wyczarowałabyś”/„wyczarowałbyś” dla ludzi, aby byli szczęśliwi?

2. „Moja mama dobrą wróżką?” – wypowiedzi dzieci na temat ich mam.
Zwrócenie uwagi dzieci na m.in.: troskę mam o zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa, pożywienia, ubrania, zabawek; troskę o dobre samopoczucie dzieci, kiedy dzieci są zdrowe, chore lub mają jakiś kłopot.

3. Prezentacja bajeczki Lucyny Krzemienieckiej „Dobra to chatka, gdzie mieszka matka”. https://www.youtube.com/watch?v=c13RMjWSDjM
Może czasami wydaje się Państwu niepotrzebne to ciągłe zadawanie pytań. Nie rezygnujcie z tego, odpowiadanie na pytania do tekstu sprawdza w jakim stopniu dziecko zapamiętało i zrozumiało tekst, rozwija umiejętność wypowiadania się na podany temat, uczy budowania zdań, argumentowania swojego zdania.
Kształcenie umiejętności wypowiadania się na temat wysłuchanego utworu literackiego.
Przykładowe pytania:
– Dlaczego Jaś opuścił mamę i poszedł w świat?
– Co sprawiło, że chłopczyk postanowił wracać do domu?
– O czym Jaś rozmawiał z bogatym ogrodnikiem?
– Co obiecywał Jasiowi król w zamian za to, że zostanie u niego z kurką ślicznopiórką?
– Jak zmieniło się życie mamy i Jasia, gdy pojawiła się u nich kurka?
– Jak myślicie, dlaczego kurka ślicznopiórka chciała zamieszkać z Jasiem i jego mamą?
– Dlaczego chłopczyk nie chciał zamieszkać ani z bogatym ogrodnikiem, ani z królem?
– Co możemy powiedzieć o Jasiu? Jakim był chłopcem?
– Czy chcielibyście mieć takiego kolegę jak Jaś?
4. Co lubiła robić mama, gdy była małą dziewczynką ? – rozmowa z mamą w oparciu o fotografie i wspomnienia mamy.

Miłego świętowania !