DOMOWA ZERÓWKA 20 KWIETNIA

TEMAT DNIA: W gabinecie lekarskim.

1. Oglądanie filmu  Zabawa w lekarza – https://vod.tvp.pl/video/domisie,zabawa-w-lekarza,13263186

Rozmowa z dziećmi na temat wizyt u lekarza. Kiedy idziemy do lekarza?  Jakich przyrządów i narzędzi używa? Czy dzieci same mogą brać lekarstwa?

2. „Ada opowiada” – słuchanie opowiadania

Dziś jest wyjątkowy dzień. Ada nie idzie do przedszkola, bo ma wyznaczoną wizytę    w gabinecie lekarskim. Razem z tatą odwiedzi lekarza pediatrę. Wszystkie dzieci z grupy Ady mają obowiązkowe badania lekarskie. Trzeba sprawdzić, czy starszaki są zdrowe i mogą po wakacjach iść do szkoły. Gdy tylko dziewczynka weszła do gabinetu, pani pielęgniarka zważyła ją na wadze lekarskiej i zmierzyła jej wzrost. Potem pani doktor wzięła tablicę do badania wzroku i sprawdziła, czy Ada dobrze widzi. Dziewczynka bardzo się zdziwiła, gdy pani doktor posadziła ją na krześle, stanęła za nią z tyłu i szeptem zaczęła opowiadać bajkę. Okazało się, że było to badanie słuchu. Ada usłyszała całą historię. Potem pani pielęgniarka poprosiła Adę, żeby dziewczynka wrzuciła małą piłeczkę do koszyczka, a dużą piłkę kopnęła do namalowanej na ścianie bramki. To badanie miało wykazać, czy Ada jest praworęczna czy Leworęczna. Teraz Ada wie, po której stronie ławki powinna usiąść w szkole, żeby jej nikt nie przeszkadzał w rysowaniu i pisaniu. Na koniec wizyty pani doktor rozmawiała z dziewczynką   i z jej tatą na temat ulubionych zajęć Ady. Całe badanie nic a nic nie bolało. Okazało się,  że Ada jest zdrowa i może pójść do szkoły. Pani doktor pochwaliła dziewczynkę, że dużo czasu spędza na powietrzu i nie objada się słodyczami.

 Rozmowa na temat opowiadania:

– Dlaczego Ada wybierała się z tatą do lekarza pediatry?

– jakie badania zrobiono Adzie?

– jakie sprzęty do badań widziała Ada w gabinecie lekarskim?

– Kto z was był już na takim badaniu?

– jakie badania przeprowadzono wam w gabinecie lekarskim?

– jak myślicie, dlaczego sześcioletnim dzieciom robi się takie badania?

3.Waga i ważenie – zabawa dydaktyczna.

Rodzic  zachęca dziecko do swobodnych wypowiedzi na temat wykorzystania wagi. Zachęca do odpowiedzi na pytanie: Gdzie możemy się zważyć? Dzieci wymieniają: w domu, w gabinecie lekarskim. Ważenie się na wadze łazienkowej. Zapoznaje dzieci z różnymi rodzajami wag, prezentując np. wagę szalkową, łazienkową, kuchenną itd         http://www.scholaris.pl/resources/run/id/102165 

Ważymy zabawki- konstruowanie wagi. Pomysły na zrobienie wagi.

https://ekodziecko.com/waga
http://zabawoweinspiracje.blogspot.com/2016/07/eksperyment-z-waga.html

–  dziecko waży zabawki i określa ich ciężar, używając klocków  jako odważników,

– posługuje się określeniami: „cięższe”, „lżejsze”, „waży tyle samo”, przy ważeniu dwóch zabawek.

Propozycja dodatkowa.

Zorganizowanie kącika do zabaw w lekarza. Pomysły na:

http://lilioweprojekty.pl/w_domu/doktor-zuzia-biegnie-na-pomoc/

Wesołej zabawy Ewa Sadowska