DOMOWA ZERÓWKA 1 CZERWCA

Dzień Dziecka to dzień, na który czekają wszystkie dzieci. To Wasze święto, więc starajcie

się spędzić je na wesołej zabawie. W Dniu Dziecka otrzymacie życzenia od pani

z przedszkola, rodziców, dziadków.

– Jeśli usłyszysz życzenia, podziękuj za nie- życzenia są tak samo ważne jak prezenty, a może ważniejsze.

– W tym dniu często dostajesz prezenty. Pamiętaj, aby za każdy upominek podziękować.

– Jeśli dostaniesz prezent od babci i dziadka, to do podziękowania dodaj, że prezent bardzo ci się

podoba- sprawisz dziadkom ogromną radość.

-Jeśli nie dostaniesz prezentu, to „uszy do góry”, przecież w tym dniu ty jesteś najważniejszy, a nie

prezenty.

Zabawy z różnych stron świata

Indonezja- Zabawa Semut, orang, gajah – Mrówka, człowiek i słoń

Gra przypomina „papier, nożyce i kamień”. Dwóch graczy staje naprzeciwko siebie i walczą na gesty, gdzie:
-wyciągnięty mały palec (reszta schowana) symbolizuje mrówkę,
-wyciągnięty palec wskazujący symbolizuje człowieka,
-wyciągnięty kciuk symbolizuje słonia.

Mrówka pokonuje słonia, ponieważ może wślizgnąć się do słoniowego ucha i łaskotać, doprowadzając go do szaleństwa.
Człowiek wygrywa z mrówką, ponieważ może nadepnąć na mrówkę i ją zmiażdżyć.
Człowiek przegrywa ze słoniem, ponieważ może zostać stratowany przez słonia.
Poproś dzieci, aby dobrały się w pary i rozegrały kilka rund gry. Możecie też urządzić mistrzostwa.

Polska  – KAPSLE

Czas:
dopóki toru nie zmyje deszcz lub palce nie napuchną od pstrykania.
Wymagania terenu:
powierzchnia łatwa do uformowania.
Ilość i wiek uczestników:
co najmniej dwóch graczy, od około szóstego roku życia.
Niezbędne akcesoria:
kapsle od butelek.
Reguły gry:
Na ziemi rysujemy tor: kredą lubi kamieniem na chodniku, patykiem na ubitej ziemi lub wygładzając piasek na obrzeżach piaskownicy. Szerokość toru uzależniona jest od ilości uczestników – im więcej graczy, tym szerszy powinien być tor. Zaznaczamy linię startu i linię mety a pomiędzy nimi może „dziać się” wszystko tzn. tor może zakręcać, można robić nasypy i wyrzutnie z piasku, przeszkody z gałęzi, kamieni lub zbiorniki wodne (dołek w ziemi zabezpieczony folią i wypełniony wodą albo zwykła kałuża).
Ustawiamy kapsle na starcie, jeden obok drugiego, wierzchnią stroną na spód i pstryknięciem w falowany bok kapsla przesuwamy się do przodu. Pstrykamy na zmianę i w ten sposób ścigamy się do mety. Wypadnięcie poza linię toru oznacza stratę kolejki. Wygrywa ten gracz, którego kapsel jako pierwszy przekroczy linię mety.
Uwagi, komentarze:
W latach 80-tych na podwórkach bardzo popularną tzw. Wyścigu Pokoju, czyli wyścigi na kapsle rozgrywane na wzór transmitowanych w telewizji zawodów kolarskich. Kapsle (kolarzy) specjalnie przygotowywano do wyścigu – polerowano (zdzierano) o chodnik jego wierzch tak, by kapsel miał lepszy „poślizg” a do wnętrza wklejano flagę państwa, które dany gracz reprezentował. Mocowano ją za pomocą plasteliny czy wosku a samą mapę najczęściej wycinano z encyklopedii – ryzykowano oszpecenie wartościowej książki, choć groziło to nie lada burą od rodziców.
Dziś także możemy nasze kapsle ozdabiać i oznaczać np. naklejając flagi, miniaturowe obrazki z ulubionymi modelami aut, motocykli czy wizerunki sportowych idoli. Kto okaże się być czarnym koniem naszych wyścigów? Gotowi… START!

BOLIWIA- Enchoque, inaczej kulołapka

Zaproponuj dzieciom wykonanie i zabawę enchoque (czyt. enczioke). Jest to bardzo popularna zabawka, a zarazem gra zręcznościowa w Boliwii. Oryginalne enchoque składa się z drewnianego kijka i drewnianej kuli połączonych sznurkiem. W kuli wydrążony jest otwór. Gracz trzyma kijek i stara się, podrzucając kulkę w powietrze, nadziać ją na patyk. Łatwiejsza, często dziś spotykana wersja zabawki składa się z połączonych: kulki i kielicha, do którego kulka powinna wskoczyć.

Enchoque możemy zrobić domowym sposobem z papierowego lub plastikowego kubeczka np. po jogurcie, kawałka cienkiego sznurka (np. szpagatu, dratwy, kordonka) i folii aluminiowej (ew. z orzechem włoskim). Odetnij ok. 50-60 cm sznurka, końcówkę połóż na kawałku folii aluminiowej, a następnie zgnieć folię tak, by powstała kulka, a sznurek trzymał się w środku. Zrób grubą igłą lub szpikulcem otwór w dnie kubeczka, przewlecz nitkę i zawiąż pęczek. Enchoque gotowe! Można zacząć trenować!

Piosenka – kolorowe dzieci https://www.youtube.com/watch?v=Y_kIVuTfVk4

ZUMBA https://www.youtube.com/watch?v=TI-Thsr9VFA