DOMOWA ZERÓWKA 14.04.2021

DOMOWA ZERÓWKA 14 kwietnia 2021
Temat dnia: Dbamy o zęby

1. Przedstawienie i przypomnienie podstawowych zasad prawidłowej higieny jamy ustnej na podstawie opowiadania – zabawy dydaktycznej „Ruda kitka”

Witam Was, jestem Ruda Kitka, przybyłam do was z parku, kiedy usłyszałam od Krasnala Hałabały, że rozmawiacie o zdrowiu. Hałabała wysłał mnie do was, żebym dowiedziała się, czy wszystko wiecie na temat zdrowych zębów.
Bo, jak wiecie, jak mam najzdrowsze zęby na świecie, no… może jeszcze Zając Szarak… Mam nadzieję, że wy również macie zdrowe zęby. A Wy co robicie, żeby mieć białe ząbki? Powiedzcie mi, kto z was mył dzisiaj rano zęby? A kto mył wczoraj wieczorem zęby przed spaniem? Mycie zębów na noc jest bardzo ważne!
A kto z was lubi cukierki?
A kto z was lubi soki i coca-colę?
Wszyscy chcecie mieć zdrowe i piękne zęby prawda? No cóż, w takim razie musimy coś z tym zrobić. Lubicie słodycze, napoje… może umówię się z wami tak: będziecie jeść cukierki, czekoladki i pić słodkie napoje tylko raz w tygodniu, a po ich zjedzeniu umyjecie zęby, zgadzacie się?… Coca-coli nie wolno dzieciom pić, dlatego że jest to napój zawierający wiele szkodliwych substancji.
Zastanawiacie się pewnie dlaczego nie powinniście codziennie jeść słodyczy i pić słodkich napojów. Już wam wyjaśniam, otóż znajduje się w nich dużo cukru, który osadza się na naszych zębach i gromadzą się tam bakterie. Bakterie powodują uszkodzenia zębów i pojawia się na nich brązowa plamka. A to już jest znak, że trzeba prędko iść do… (dentysty/stomatologa), nawet gdy nie czujemy bólu. Jeśli nie pójdziemy, plamka sama nie zniknie, lecz z plamki zrobi się najpierw mała dziurka –  tędy bakterie dostaną się do środka zęba – a potem wielka dziura. I w dodatku może nas rozboleć ząb i to coraz mocniej. Taki ząb zaatakowała próchnica. Dlatego, jeśli poczujemy, że dokucza nam ból zęba, powinniśmy iść jak najszybciej do…. (dentysty/stomatologa). Ale do dentysty nie chodzimy tylko wtedy, gdy boli nas ząb. Chodzimy również wtedy, gdy nic się nie dzieje, a lekarz stomatolog tylko skontroluje nasze zęby. Sprawdzi, czy nic złego im się nie dzieje i czy nie ma żadnych plamek na zębach, które świadczyłyby, że mamy próchnicę.
Byłeś/aś już u dentysty/stomatologa? ( Dziecko wypowiada się na temat swojej wizyty. Co możemy zrobić, aby dentysta/stomatolog nie musiał leczyć naszych zębów? W jaki sposób należy myć zęby?) Widzę, że wszystko wiesz, ja jeszcze tylko podpowiem, że najlepiej jest, gdy włączysz ulubioną piosenkę lub postawisz klepsydrę na półce i będziesz myć zęby tyle czasu, ile trwa piosenka lub przesypywanie piasku z jednej na drugą.
– A w jaki sposób myjemy prawidłowo zęby? Pamiętamy, że należy: wykonywać ruchy „wymiatające” od nasady zębów tak, jakbyśmy zamiatali; robić na nich szczoteczką kółka. Zęby myjemy nie tylko z wierzchu, ale otwieramy buzię i myjemy je w środku i od tyłu. Czyli jak widzisz, sprawa nie jest wcale prosta…ale wierzę, że nawet najstarsze przedszkolaki dadzą sobie już z tym radę.
2. Zęby mleczne – pogadanka. Wyjaśnienie dzieciom, że w tej chwili wypadają im pierwsze zęby aby następne – stałe – mogły wyrosnąć. Nie jest to bolesne i można to mężnie znieść 😊

3. Rady Wróżki Zębuszki – jakich rad udzieliłaby Wróżka, aby każdy miał takie zdrowe zęby jak Ruda Kitka?
• Myjemy zęby dwa razy dziennie
• Pijemy mleko
• Gryziemy owoce i warzywa
• Słodycze jemy tylko raz w tygodniu
• Nie jemy na noc po umyciu zębów
• Zmieniamy zużytą szczoteczkę do zębów
4. Utrwalenie znajomości liter – czytanie wyrazów i zdań ze zrozumieniem (Książka, s.20-21).