PROCEDURA ZAJĘĆ OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZYCH DLA UCZNIÓW I-III W
Procedura organizacji zajęć opiekuńczo- wychowawczych dla uczniów klas I- III w czasie trwania pandemii COVID – 19
w Szermierczej Sportowej Szkole Podstawowej nr 85 we Wrocławiu
w terminie od 9 do 29 listopada 2020
opracowano na podstawie:
- rozporządzenia MEN zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19 z dnia 5 listopada 2019 r.
- wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej dla szkół podstawowych – działalność opiekuńczo- wychowawcza w szkole podstawowej
PRZYPROWADZANIE DO SZKOŁY I ODBIÓR DZIECKA.
- Od 9 listopada 2020 r. do dnia 29 listopada 2020r. szkoła prowadzi działalność opiekuńczą dla uczniów uczęszczających do klas I- III w SP-85 , a będących dziećmi osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
- Rodzice, o których mowa w pkt. 1 zobowiązani są zgłosić potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej telefonicznie do sekretariatu szkoły w dniu poprzedzającym przyjście po raz pierwszy dziecka do świetlicy. tel. 71 798 68 71. W informacji należy podać imię i nazwisko ucznia, klasę, czas pobytu dziecka w świetlicy szkolnej.
- Przy pierwszym przyjściu dziecka do placówki, rodzic przekazuje wychowawcy świetlicy uzupełniony załącznik nr 1 do niniejszej procedury.( do pobrania na stronie sp.85.wroc.pl; – w zakładce Procedury COVID-19)
- Rodzice oraz osoby trzecie nie mają prawa przebywać na terenie placówki.
- Do szkoły przyprowadzane są od godz. 6.30. tylko dzieci zdrowe, bez objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- Dzieci z objawami chorobowymi np. katar, kaszel, gorączka nie należy przyprowadzać do szkoły.
- W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że dziecko jest chore i może zarażać inne dzieci, dyrektor szkoły ma prawo nie wpuścić go do placówki, a rodzica poprosić o zabranie dziecka do domu i skontaktowanie się z lekarzem.
- Przyprowadzanie i odbierane dzieci odbywa się wyłącznie przez zdrowych rodziców/opiekunów prawnych.
- Nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki, jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, jak również jeżeli w rodzinach są zachorowania na COVID-19.
- W przedsionku szkoły może przebywać jedno dziecko z rodzicem/ prawnym opiekunem, pozostali rodzice / opiekunowie prawni oczekują na wejście na dziedzińcu szkoły z zachowaniem bezpiecznej odległości min. 2 metrów.
- W przedsionku szkoły osoby dorosłe obligatoryjnie dezynfekują ręce zachowując wszelkie środki ostrożności ( m.in. obowiązkowa osłona ust i nosa, rękawiczki ochronne ). Przypominamy, iż w czasie przejścia dziecka z domu do szkoły i z powrotem dziecko ma być zaopatrzone w maseczkę ochronną.
12.Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/ odbierający dzieci do/z zachowują dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
- Dziecko na teren szkoły i ze szkoły nie może wnieść niepotrzebnych przedmiotów, zabawek.
- Czas odbierania dziecka ze świetlicy szkolnej zgodny z zapotrzebowaniem rodziców, najpóźniej do godz. 17.00. Wychowawca świetlicy nadzoruje jego przebranie się. Pracownik szkoły przekazuje dziecko rodzicowi.
- Wszelki kontakt rodzica/ opiekuna prawnego z nauczycielem odbywa się poprzez wewnętrzy domofon ( w przedsionku szkoły).
ORGANIZACJA ZAJĘĆ OPIEKUŃCZO- WYCHOWAWCZYCH
1.Zajęcia opiekuńczo –wychowawcze odbywają się w sali świetlicy szkolnej lub w sali dydaktycznej. W czasie pobytu dzieci w szkole : jedna grupa= jedna sala .
2.Do grupy, w miarę możliwości organizacyjnych przyporządkowani będą ci sami nauczyciele i opiekunowie.
3.Liczba dzieci w grupie – 12, w uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej niż o 2.
4.Nauczyciele, opiekunowie uczniowie powinni między sobą zachowywać dystans społeczny wynoszący minimalnie 1,5 m.
5.W miejscach wspólnie użytkowanych ( mi.in. korytarz, toaleta, przedsionek szkoły) obowiązuje nakaz osłony ust i nosa .
- Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 m kw. na jedno dziecko i każdego opiekuna.
- Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia lub pomieszczeń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higieniczno – sanitarnych, np. łazienek i toalet). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię sali wylicza się z uwzględnieniem mebli i innych sprzętów w niej się znajdujących.
- W salach świetlicy szkolnej i salach dydaktycznych w których przebywać będą dzieci, nie będzie zabawek, przedmiotów, sprzętów, których nie można skutecznie dezynfekować. Przybory do ćwiczeń ( piłki, skakanki itp.) wykorzystane podczas zajęć należy dokładnie wyczyścić lub dezynfekować przed użyciem przez kolejne dziecko.
- Opieki na dziećmi nie może sprawować nauczyciel, z objawami chorobowymi: kaszel, gorączka itp.
- Pracownicy zachowują dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący 1,5 m. W szczególnych sytuacjach nawiązują kontakt przez telefon komórkowy.
- W miarę możliwości należy wykorzystać co drugą szafkę na odzież wierzchnią.
- Podczas zabaw swobodnych podejmowane są starania o zachowanie bezpiecznej odległości wykorzystując całą wolną przestrzeń sali.
- Uczniowie mają możliwość spożywania ciepłych posiłków przygotowywanych w stołówce szkolnej z zachowaniem warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego.
- Spożywanie posiłków odbywa się w tych samych grupach , w których realizowane są zajęcia opiekuńczo- wychowawcze , z zachowaniem dystansu. Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w takich spożywane.
- Drzwi w ciągach komunikacyjnych, po których najczęściej poruszają się osoby w szkole winny być otwarte, w miarę możliwości , tak, aby nie trzeba ich było otwierać ( dotykać).
HIGIENA I DEZYNFEKCJA
- Codziennie przeprowadzane są prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji.
- Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów tak, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- W pomieszczeniach sanitarno – higienicznych, korytarzach wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk a dozownikach z płynem do dezynfekcji instrukcja.
- Na bieżąco prowadzone jest mycie, czyszczenie i dezynfekcja toalet.
- Nauczyciele i pozostali pracownicy będą zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka).
- Personel szkoły zobowiązany jest do bezwzględnego przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa.
HIGIENA DZIECI:
- Nauczyciele zobowiązani są do prowadzenia działań profilaktycznych podczas pobytu dziecka w szkole, w tym w szczególności:
– wyjaśniać dzieciom jakie zasady higieny obowiązują w szkole i dlaczego zostały wprowadzone;
– systematycznie przypominać dzieciom obowiązujące zasady bezpieczeństwa i higieny;
– przypominać dzieciom etapy mycia rąk, zgodnie z obowiązującą instrukcją oraz zorganizować pokaz mycia rąk i ich dezynfekcji;
– zwracać uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce z użyciem ciepłej wody i mydła, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na powietrzu;
-wdrażać dzieci do stosowania ochrony podczas kichania i kaszlu, zasłaniania ust i nosa;
– wdrażać dzieci do unikania dotykania twarzy: oczu, nosa i ust oraz unikania wkładania przedmiotów, zabawek, palców do ust;
– zachęcać dzieci do zachowania odpowiedniego dystansu pomiędzy sobą podczas zabawy, pobytu na powietrzu i prac przy stolikach.
- Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do prowadzenia i przestrzegania zasad higieny i profilaktyki, w tym w szczególności:
– rodzice/prawni opiekunowie powinni zwracać uwagę dziecku na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania.
– rodzice/ prawni opiekunowie powinni przypominać dziecku podstawowe zasady higieny: niepodawanie ręki na powitanie, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, zasłanianie ust i nosa przy kichaniu, kaszlu;
– rodzice /prawni opiekunowie obowiązkowo powinni zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust.
PRZEBYWANIE DZIECI NA ŚWIEŻYM POWIETRZU.
- Uczniowie mogą korzystać z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
- Należy ograniczyć organizowanie wyjść grupowych i wycieczek do
zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, gdzie jest ograniczona możliwość zachowania dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte jak park, las, tereny zielone (z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej).
- Sprzęt na boisku szkolnym, z którego nie wolno korzystać będzie
- Używany sprzęt do zabaw na powietrzu będzie czyszczony z użyciem detergentu po każdorazowym użyciu.
- Po przyjściu z pobytu na powietrzu nauczyciel nadzoruje prawidłowe mycie rąk.
POSTĘPOWANIE NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA
KORONAWIRUSEM LUB ZACHOROWAŃ NA COVID-19
PERSONEL SZKOŁY
- Do pracy mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- Pracownicy, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, pozostając w domu skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym , a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zarażenia koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych dzieci, powiadomić właściwa miejscowo powiatowa stację sanitarno- epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe
( klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Zostanie ustalona lista osób przebywających w tym samym czasie w części szkoły, w którym przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
- Na terenie placówki, na tablicy ogłoszeń (w przedsionku szkoły , na parterze szkoły, w salach ) umieszczone zostaną numery telefonów – służb medycznych i stacji sanitarno- epidemiologicznych.
UCZNIOWIE
1.Podczas pobytu uczniów w szkole w przypadku zaobserwowania, wystąpienia lub zgłoszenia przez ucznia niepokojących objawów, złego samopoczucia należy odizolować dziecko od grupy, poinformować dyrektora oraz telefonicznie rodzica/ prawnego opiekuna o stanie zdrowia dziecka w celu pilnego odebrania dziecka z placówki. Jeżeli stan zdrowia dziecka pogarsza się, przed przybyciem jego rodzica/prawnego opiekuna Dyrektor przedszkola wzywa pogotowie ratunkowe i przekazuje informacje na temat stanu zdrowia dziecka.
- Ucznia/ uczennicę z objawami chorobowymi należy odizolować w izolatorium – gabinecie pielęgniarki szkolnej, wyposażonym w środki ochrony osobistej (fartuch, maseczka, przyłbica, rękawiczki, płyn do dezynfekcji) z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób.
- Opiekę nad uczniem/ uczennicą sprawuje wytypowany przez dyrektora pracownik szkoły, który kontroluje stan zdrowia dziecka i sprawdza temperaturę dziecka.
- W przypadku stwierdzenia wystąpienia u dziecka choroby COVID – 19 lub jej podejrzenia rodzice/opiekunowie prawni dziecka zobowiązani są do niezwłocznego poinformowania Dyrektora placówki o zachorowaniu dziecka, celem zapobiegania rozpowszechniania się choroby i podjęcia odpowiednich działań.
- W razie potwierdzenia zachorowania na COVID-19 dyrektor, wicedyrektor szkoły kontaktuje się z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną we Wrocławiu o konsultację w celu wdrożenia odpowiednich procedur.
- Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba lub dziecko podejrzane o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
- W przypadku, gdy uczeń/ uczennica został/ła skierowany/ na do szpitala z podejrzeniem koronawirusa, należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych uczniów do szkoły. Dyrektor w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu przedszkola w celu przeprowadzenia dekontaminacji pomieszczeń i przedmiotów.
- Obszar, w którym poruszał/ła się i przebywał/ła uczeń/ uczennica należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zdezynfekować powierzchnie dotykowe: klamki, uchwyty, wyłączniki, przyciski itp.
ZAŁĄCZNIK nr 1 OŚWIDCZENIE