Biała Szkoła w Bolesławowie

W dniach 15 -19 lutego 2016r. uczniowie z klas szermierczych IV-VI spędzili zimowy tydzień w Bolesławowie w Górach Bialskich. Grupa liczyła 35 uczniów i 4 opiekunów: p. Alicja Królak, p. Edyta Walawender, p. Zenon Miller i p. Paweł Szumielewicz – trener szermierki i kierownik białej szkoły.

Zamieszkaliśmy w ośrodku wypoczynkowym ,,Violetta”. Z okien naszych pokoi mogliśmy podziwiać okolicę i górski krajobraz w oddali. Niedaleko ośrodka znajdował się stok narciarski, ale niestety nie udało nam się z niego skorzystać ze względu na kapryśną pogodę i małą ilość śniegu na stoku. Pomimo tego nie nudziliśmy się. Codziennie przebywaliśmy na świeżym powietrzu: podczas pieszych wycieczek po okolicy oraz zajęć ruchowych na boisku. Na terenie ośrodka korzystaliśmy ze świetlicy i stołówki, w której spożywaliśmy pyszne posiłki, a także odbywały się tam treningi szermiercze, zajęcia sportowe, zawody i zajęcia lekcyjne. W czasie wyjazdu świętowaliśmy 13 urodziny naszej koleżanki Klaudii z klasy VI, odśpiewaliśmy jej „Sto lat”, a potem były życzenia i pyszny tort z bitą śmietanką. Dwukrotnie wybraliśmy się na długą, pieszą wędrówkę do Stronia Śląskiego, gdzie mogliśmy popływać na basenie oraz doskonalić skoki do wody pod okiem trenera i pani Edyty. W drogę powrotną do ośrodka wracaliśmy busami lub autokarem. Wieczorami odbywały się zajęcia świetlicowe, turniej warcabowo – szachowy, a chętni uczniowie oglądali filmy przygodowe lub bawili się na dyskotece. W przeddzień naszego wyjazdu drużyny dziewcząt i chłopców rywalizowały ze sobą podczas zimowej olimpiady, która składała się z wielu konkurencji sportowych. Na zakończenie olimpiady uczniowie zaśpiewali wspólnie piosenkę, trener ogłosił wyniki i zwycięskie drużyny. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani słodyczami.

Podczas pobytu na Białej Szkole uczniowie zapoznali się z walorami krajobrazowymi regionu, pogłębiali swoją wiedzę i umiejętności, integrowali się, uczyli się współpracy w grupie, samodzielności oraz odpowiedzialności za siebie i innych. Podnosili swoją kondycję zdrowotną i sprawność fizyczną, dbali o higienę ciała i ubioru.

Chociaż pogoda w Bolesławowie była zmienna, to humory nam dopisywały. W ostatnim dniu spadł śnieg, wszyscy byliśmy zadowoleni i mogliśmy porzucać się śnieżkami. Szkoda, że Biała Szkoła tak szybko się zakończyła. Pomimo nieośnieżonego stoku, nasz pobyt w Bolesławowie był udany i dostarczył wszystkim wielu miłych wrażeń.